نیزوا

گزارش صعود به قله ی نیزوا...

چهارشنبه، ۵/١/٨٨؛ ساعت 3 بعدازظهر بود که با حسین از تهران راه افتادیم. سمنان فرهاد هم همراه شد و به سمت شهمیرزاد و در ادامه به طرف "چاشم" حرکت کردیم. نرسیده به چاشم در طرف راست جاده فرعی بدون نام و نشان، خاکی، درست بعد از یک پل وجود دارد که به دهات های متروک و مخروب  خوریه پایین و خوریه بالا می رسد. ساعت 7 شب در تاریکی و بارش برف و سوز سرما به جایی رسیدیم که فکر می کردیم خوریه بالاست.

داخل یک اتاق بدون درب و پنجره که متروک بود چادر زدیم و شام خوردیم و خوابیدیم. صبح به خاطر سرمای شب قبل و خواب نامناسب 7 بیدار شدیم و 8:30 راه افتادیم. چادر و وسایل را بدون جمع آوری همانجا رها کردیم. در ابتدا در امتداد رودخانه در جاده ای خاکی حرکت کردیم تا جایی که رودخانه به سمت دره ای در سمت چپمان(شمال) پیچید و در همین جا چند مخروبه هم وجود دارد. مسیر را در امتداد رودخانه ادامه دادیم تا اینکه رودخانه دو شاخه شد و شاخه ی سمت چپ شاخه اصلی و پرآب و شاخه ی راستی کم آب. بین این دو شاخه هم یالی قرار داشت. وارد دره ی راستی و پاکوبی بسیار باریک شدیم. حدود 20 دقیقه داخل همین پاکوب حرکت کردیم و سپس دامنه ای که روی آن حرکت می کردیم را بالا کشیدیم و روی یال قرار گرفتیم. در واقع می توانستیم از همان ابتدای دوشاخه شدن دره این یال را بالا بکشیم. حرکت روی یال با دو سه استراحت ساعت 11 به انتهای آن ختم شد؛ جایی که یا باید همین یال را با کمی چرخش آن به طرف شمال تا قله دنبال می کردیم که چون یال تا قله بسیار برف گرفته بود راه دیگری انتخاب کردیم. حدود 50 متر ارتفاع کم کردیم تا به محوطه ای صاف رسیدیم. اینجا با حرکت به طرف شرق، روی یالی پرشیب قرار گرفتیم و با ادامه دادن همین یال که کمتر برف داشت، ساعت 13 روی قله ی نیزوا بودیم. قله ی دماوند در شرق با یخارش خود نمایی می کند و خط الرأس دوبرار، قله ی قدمگاه، خط الراس طولانی کوههای سمنان در جنوب و... . روی سنگچین روی قله اعداد و حروفی نوشته شده  که معنیش را نفهمیدیم: 14/0/N؛ مثل اعداد سازمان نقشه برداری برای جاده ها... ارتفاع قلّه:3750 متر که با 3810 متر نقشه ها کمی تفاوت دارد.

سریع به طرف پایین حرکت کردیم و ساعت 15:45 کنار چادر و محل شب مانیمان بودیم.

 

 

 

 

 فایل GPS مسیر را از اینجا دانلود کنید.

/ 2 نظر / 22 بازدید
حمید.

سلام آقا همایون. تشکر بابت ثبت گزارش نیزوا. اگر عکسی هم می گذاشتی بهتر میشد. همچنین اشاره نکردی که شما ارتفاع را با مکانیاب (فکر کنم مدل GPSMAP 60 CSX)ثبت کرده ای. ظاهرا اختلاف ارتفاع مکانیاب با عدد مندرج در نقشه ها بدلیل تفاوت سطوح بیضوی مبناست. مثلا برای مکانیاب شما -اگر تغییر نداده باشی و من اشتباه نکنم- بیضوی مبنا WGS84است. دلیل دیگر میتواند اختلاف ناشی از ارتفاع حاصل از سیگنال ماهواره با عدد حاصل از فشارسنج بارومتریک باشد که وابسته به شرایط جوی تغییر می کند. نکته دیگر اینکه معمولا ارتفاعی که مکانیاب نشان میدهد کمتر از ارتفاعی است که در نقشه ها درج شده و عدد ارتفاع نقشه ها ظاهرا بر مبنای سطح دریاهای آزاد اندازه گیری میشود. اگر اشتباه توضیح دادم، ببخش و با ایمیل خبرم کن. ارادتمند.ح.