خشچال

ماه پیش با آقا مهدی یگانه و حسین خان سبکروح و دوست گرامشون آقا حمید، رفتیم خشچال و دریاچه اوان؛

از شنای توی دریاچه و قایق سواری با قایق بادی آقا مهدی که بگذریم، صعود خشچال عالی بود:

4 بعد از ظهر حرکت از ده.

9شب روی یال، میدان - انتهای جادّه‌ی معدن، ارتفاع 3500

صبح ساعت 6:30 حرکت به سمت قلّه؛

9 صبح قلّه، ارتفاع 3940؛

برگشت از سمت درّه و نهایتا ساعت 4:10 عصر روستا.

 

دریاچه‌ی اوان واقعاً زیبا و جذّابه؛ منتها اگر نرفتید انتظار یه دریاچه‌ی وسیع و عمیق رو نداشته باشید.

جادّه‌ی معدن "باریت" از زواردشت تا ارنفاع 3500 پیش میره؛ متأسفانه پیشروی این جادّه داره کوه و طبیعت رو نابود میکنه؛ چه کار باید کنیم؟

مبدأ صعود خشچال روستای زواردشت یا همون ده "اوان" میشه؛ در ابتدای منطقه‌ی الموت قزوین.

اگر خیلی بخواین راه نرین میشه با کامیون‌های معدن یا هر وسیله‌ی دیگه تا انتهای جادّه توی ارتفاع 3500 رسید. اینجوری کلّ صعود و فرود 5 ساعت هم نمیشه.

فکر کنم بهترین فصل صعود خشچال اواسط خرداد تا اواسط تیر باشه.

در کلّ مسیر فقط توی گوسفند سرای نرسیده به یال اصلی آب موجوده؛ شاید هم بشه از آب برف‌چال‌های روی یال اصلی هم البتّه استفاده کرد.

 

 

قلّه‌ی "زیورچال" همسایه‌ی غربی قلّه‌ی خشچاله، که البتّه مسیر صعود اون به کلّی با خشچال متفاوته.

 

 

 

خط‌الرأس خشچال تا سیالان بسیار طولانی و پر افت و خیزه. از روی قلّه‌ی خشچال خیلی از قلّه‌ی های همسایه‌ی خشچال به خاطر برجی بودن غیر قابل صعود نشون میدن.

صعود زمستونی خشچال از همین مسیریه که ما صعود کردیم؛ همه‌ی مسیر روی یال قرار داره. مراقب باد شدید ارتفاع 3700 به بالا باید بود.

از قلّه‌ی خشچال به خاطر ریزشی و پر شیب بودن قسمت شمالی قلّه تقریباً امکان ادامه‌ی مسیر به سمت شمال وجود نداره. امّا اگر قبل از اینکه روی یال اصلی قلّه سوار بشید به سمت شمال غرب تراورس کنید به جایی می‌رسید که سبز و خرّمه که محلّی‌ها به اونجا میگن خشچال، نه به قلّه. از اونجا که گردنه هم هست، میشه به سمت شمال ادامه‌ی مسیر داد و وارد دشت‌های شمالی قلّه‌ی خشچال شد و نهایتاً بعد از طی کردن مسیری زیبا و البتّه طولانی به روستای "لاکتراشان" رسید.

فایل GPS مسیر رو از اینجا دانلود کنید

/ 1 نظر / 34 بازدید
زارعی

سلام آقا همایون از تذکرتون ممنونم لینک خشچال را براتون قرار دادم http://www.sharemation.com/kouheghaf/mapsorce/Sayer manategh/Kamjel.gdb موفق باشید زارعی