کوه گرگ

در راه صعود قله دماوند پیداست

 

٣٠ کیلومتر به سمت بلده از خروجی "بلده"، در کیلومتر 25 آمل واقع در جادّه‌ی هراز، به دهی می‌رسیم به اسم "تاکر" (Takor). تاکر در جنوب کوهستانی واقع شده که اسامی چون "میشنو" و "رودبارک" دارد؛ امّا معروف‌ترین نام برای این کوه "گرگ" است که هم اهالی روستای تاکر و هم کوهنوردان به این اسم آن را می‌شناسند.

مسیر صعود به قلّه‌ی گرگ از ده تاکر، با حرکت از داخل روستا به سمت شمال و در امتداد رودخانه‌ی گذرنده از میانه‌ی ده شروع می‌شود. پس از تمام شدن خانه‌ها، رودخانه به میان کوه می‌رود و درّه تنگ تر شده و پاکوب مشخص از کنار رودخانه امتداد می‌یابد. پس از حدود 2 ساعت، درّه وسیع شده و درّه توسط یک یال، 2 شاخه می‌شود. این یال، مستقیماً تا خط‌الرأس و قلّه کشیده شده است؛ امّا مسیر معمول برای صعود، ورود به شاخه‌ی غربی درّه و ادامه دادن پاکوب تا چشمه‌ای است که نشان مشخص آن، خروج آب از لوله‌ای تعبیه شده می‌باشد.  بعد از آن، می‌بایست راه را به طرف شرق و از پاکوبی که روی یال صعود می‌کند، ادامه داد. پاکوب منتهی به منطقه‌ی وسیعی می‌شود که در آنجا آغلی است و چشمه‌ی آبی. بعد از آن، پاکوب با تراورس به سمت شمال ادامه پیدا کرده و منتهی به ابتدای دامنه‌ی زیر خط‌الرأس می‌شود. در اینجا می‌توان یا از راه صعود این شیب به خط‌الرأس رسید، و یا با کمی تراورس به سمت غرب و قرار گرفتن روی یال، به سمت خط‌الرأس حرکت کرد. با رسیدن به خط‌الرأس، قلّه‌ی گرگ و سنگ‌چین آن نمایان می‌شود.

در تمام مسیر، دماوند، در جنوب شرق قرار دارد و در صورت مساعد بودن هوا، می‌توان آن را پس از اندکی ارتفاع گرفتن مشاهده کرد. همچنین، از روی قلّه نیز، باز هم در صورت مساعد بودن هوا، خط ساحلی خزر قابل تشخیص می‌باشد و شهرهای ساحلی محمود آباد و نور قابل رؤیت هستند. ار تفاع قلّه‌ی گرگ 3600 متر اندازه‌گیری شده و ارتفاع روستای تاکر 1760. با یک تیم 22 نفر این صعود زمانی نزدیک 6.5 ساعت طول کشید.

دماوند

نکته‌ی قابل توجّه در صعود کوه گرگ این است که روی خط‌الرأس اکثر قلّه‌های فرعی دارای سنگ‌چین هستند و در صورت مه‌آلود بودن هوا، ممکن است در تشخیص قلّه دچار مشکل شد. همچنین با توجّه به پر ارتفاع بودن کوه گرگ در میان کوه‌های البرز شمالی، کوهستان گرگ در زمستان و اواخر پاییز بسیار برف‌گیر بوده و داشتن تجهیزات زمستانی برای صعود در این فصول حیاتی است.

امّا روستای دیگری نیز به کوه گرگ مشرف است و آن، ده "رودبارک" در دامنه‌ی شرقی گرگ می‌باشد. این ده، واقع در درّه‌ایست که ابتدای آن در گردنه‌ای در شرق قلّه‌ی گرگ قرار دارد. این گردنه، هیچ نشانی ندارد و می‌بایست آن را از سایر گردنه‌ها با کمک GPS، یا تجربه‌ی قبلی تمیز داد. ده رودبارک، در فصول سرد سال خالی از سکنه است و همچنین در بقیه‌ی اوقات سکنه‌ی چندانی ندارد. از آن‌جا که تا سال 87 جادّه‌ای منتهی به این روستا نمی‌شد، ده از رونق و آبادی سال به سال افول می‌کرد و همچنان نیز می‌کند و تنها بعضی سکنه‌ی قدیم آن و نیز کوهنوردان از تنها راه ارتباطی موجود روستا، یعنی پاکوب جنگلی که به نزدیکی روستای "واز علیا" می‌رسد، به آن سری می‌زنند. دوست نام آشنای کوهنوردان در ده رودبارک، آقای شعبانی، و نیز دوستان وی، تنها کسانی هستند که شاید بیش از همه در این روستا تردد دارند و به وضعیت مسجد ده و خانه‌ی ییلاقی‌اشان رسیدگی می‌کنند.

از گردنه تا روستا، حدود 2 تا 3 ساعت طول می‌کشد که در نهایت می‌توان روستا را درحاشیه‌ی شمال درّه و روی دامنه پیدا کرد. پاکوبی که از روستا به پایین دست می‌رود، وارد جنگل‌های تنک و سپس انبوه شمالی شده و در آخر پاکوب پهن شده و جادّه‌ای خاکی می‌شود. این جادّه، راه آسفالته‌ی چمستان - واز – گزناسرا را میانه‌ی راه "واز علیا" (یا "واز بالا") و "گزناسرا" قطع می‌کند. از روستای گزناسرا به تازگی جادّه‌ای خاکیجنگلهای رودبارک تا رودبارک احداث شده که به دلیل نامناسب بودن وضعیت آن، با اتومبیل سواری همانقدر که از راه مالرو معمول زمان برای رسیدن به روستا لازم بود، طول می‌کشد. همچنین با توجه به گذر جادّه از ارتفاع بالا، بدیهی است این راه با اوّلین برف زمستانی یا باران شدید بسته می‌شود. از روستا تا جادّه‌ی آسفالت، از پاکوب جنگلی حدود 3 ساعت به طور مفید پایین رفتن زمان می‌برد و به تبع برای بالا رفتن از این مسیر باید زمان بیشتری در نظر گرفت. ارتفاع رودبارک 2300 متر و محل رسیدن به جادّه حدود 1600 متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

بهترین زمان برای صعود قلّه‌ی گرگ را بهار و پاییز گفته‌اند. می‌توان در یک برنامه‌ی 2.5 روزه، از روستای تاکر قلّه را صعود و از سمت روستای رودبارک بازگشت. صعود از سمت روستای رودبارک نیز حداقل 1.5 روز زمان نیاز دارد.

 

برنامه‌ی گرگ، آبان ماه امسال برای پسران در گروه کوه دانشگاه اجرا شد؛ 30 کیلومتر پیاده‌روی مسیر نتیجه‌اش صعود قله‌ی گرگ از روستای تاکر و برگشت از رودبارک با زمان بندی‌هایی بود که گفته شد. صبح زود روز اول شروع از تاکر و صعود قلّه در حدود ظهر و رسیدن به رودبارک کمی بعد از غروب. روز دوّم نیز بازگشت از روستا و فرود.  حاشیه‌ی برنامه عبارت‌بود از همنوردی با دوستان بسیار تازه و همچنین بسیار قدیمی گروه کوهی؛ و نیز دیدن زیبایی‌های جنگل‌های رودبارک، زحمت دادن دوباره به آقای شعبانی و ...

 

فایل GPS مسیر رو از اینجا دانلود کنید.

/ 3 نظر / 39 بازدید
فانی

چهاردهم دی/ گوش روز جشن «سیر سور»، جشن گیاه‌خواری و به ویژه خوردن سیر. و نیز روز غلبه دیوان و کشته‌ شدن جمشید‌شاه در روایت‌های ایرانی. (در شـاهنامه فـردوسـی نیز پـدیده گوشتخواری پس از جمشید رواج می‌یابد.)

چقدر وسوسه کننده است. تصاویر و البته تصور تعاریف شما.

آرش

با سلام، من موفق نشدم فایل جی پی اس رو دانلود کنم. ممنون می شم اگه برام ایمیل کنیدش با تشکر