دماوند شمال شرقی

دماوند

 

جبهه‌ی شمال‌شرقی

 

مرداد 88

 

یال شمال شرقی دماوند؛ از حاجی دلا 

مبدأ صعود: روستای حاجی دلا، دلارستاق؛ 11 کیلومتر داخل فرعی، کیلومتر 50 آمل – جادّه‌ی هراز

 

بازگشت از روستای گزانه (گزنک)

 

مسیر پناهگاه دارد؛ پناهگاه تخت فریدون در ارتفاع 4400 متر

 

کلّ مسافت پیموده شده: 30.7 کیلومتر

 

تعداد نفرات گروه: 17 نفر

 

روز نخست، بعدازظهر سه‌شنبه؛ حرکت از تهران و رسیدن به مبدأ صعود؛ نزدیک 3 ساعت با مینی‌بوس دانشگاه تا اوّل فرعی دلارستاق و حدود 40 دقیقه با نیسان آقای صالحی تا حاجی دلا؛ شب مانی در حسینیه‌ی روستا، توضیح اینکه هماهنگی خاصّی برای شب‌مانی در حسینیه  لازم نیست و حسینیه برای خوابیدن حداکثر 20 نفر فضا دارد. ارتفاع متوسط روستا حدود 2230 متر است و موبایل آنتن می‌دهد.

 

روز چهارشنبه، حرکت ساعت 5.5 صبح از روستا به سمت جنوب و بعد از 2.5 رسیدن به ابتدای یال در محلّ گوسفند سرای "شعبانی"، توضیح اینکه تا این نقطه را می‌توان با ماشین ظرف 40 دقیقه طی کرد. اینجا آخرین نقطه‌ای است که تا قبل از پناهگاه می‌توان آب برداشت. ساعت 13:40 رسیدن به دشت پایین پناهگاه تخت فریدون و خوردن و نهار و استراحت مفصّل. ساعت 15:10 حرکت از دشت و 16:15 رسیدن به پناهگاه تخت فریدون. توضیح اینکه 20 دقیقه قبل از پناهگاه می‌توان از برف‌چال آب برداشت و محلّ خود پناهگاه آب ندارد. کنار پناهگاه فضا برای برپا کردن چادر به وفور پیدا می‌شود. پناهگاه هم سنگی-سیمانی و ظرفیت 25نفر را دارد. چون پناهگاه پر بود، گروه ما در چادر شب‌مانی کردند. ارتفاع تخت‌فریدون 4400 متر است.

 عبور از یخچال عروسکها؛ یال شمال شرقی دماوند

روز پنج‌شنبه، حرکت به سوی قلّه؛ ساعت 5:15 صبح آغاز حرکت بر روی یالی که مستقیماً به بام‌برفی و قلّه ختم می‌شود. یال درست در لبه‌ی درّه‌ی یخار قرار گرفته و در بعضی نقاط مسیر برج‌های یخی یخار به وضوح پیداست. ساعت 10:30 روی قلّه. تا رسیدن همه‌ی جبهه‌ها نزدیک 2.5 ساعت طول کشید و ساعت 1:15 از قلّه بازگشتیم. بلا فاصله با رسیدن همه به پناهگاه نهار خورده شد و چادرها جمع شد و به قصد "استله‌سر"، بالادست روستای گزنه و ابتدای درّه‌ی یخار حرکت کردیم. ساعت 9 همگی کنار چشمه‌ی استله‌سر بودیم. توضیح اینکه حدود 1 کیلومتر بعد از پناهگاه، روی یالی که پناهگاه روی آن قرار گرفته، به سمت جنوب یال شن‌اسکی سرازیر می‌شود ( برخی منابع به آن "شن‌زرد" گفته‌اند) و به دامنه‌ی ‌جنوبی یال می‌رسد. با ادامه‌ی مسیر تا کنار رودخانه‌ی "تلخ رود" و کمی مایل شدن به جنوب شرق، می‌توان به چشمه‌ی استله سر رسید. شب‌مانی دوّم در همین محل بود.

 

 

روز جمعه، حرکت به سوی روستای گزانه.  روستای گزانه بالادست روستای "گزنک" واقع در جادّه‌ی هراز، بعد از رینه است و محلّ دسترسی درّه‌ی یخار. از  ساعت 8:30 تا 10:50 صبح طول کشید تا به روستا برسیم.  مسیر تماماً پاکوب مشخّص است و از روستا جادّه آسفالته تا هراز کشیده شده.

 رخ شمال شرقی دماوند؛ از استله سر

 

توضیح اینکه

  • همه‌ی نفرات با اینکه چند نفر آن‌ها هم از دفعات اوّلی بود که کوهپیمایی می‌کردند، به خوبی صعود کردند و از لحاظ جسمانی همه آماده بودند.
  • وضعیت هوا در هر سه روز آفتابی و بدون باد بود.
  • وسایل و پوشاک نفرات در حدّ پوشاک ابتدایی کوهپیمایی تابستانه بود.

 

با تشکّر ویژه  از سرپرست و مسئول فنّی برنامه، آقایان نیما قنوعی و امیر عصرزاد.

 

فایل GPS برنامه را می‌توانید از اینجا دانلود کنید.

 

/ 3 نظر / 27 بازدید
میثم

سلام چاکر حاجی... آقا ما کلی با وبلاگت حال کردیم... پسر چقد برنامه رفتی:دی ولی بیمرام یه سری به کوه های ما نزدیا!

عباس

سلام دوست عزیز خسته نباشید

میثم

الوند یعنی تیز و سرکش ائورونت هم اسمیه که تو اوستا اومده به قولی اسم اوستایی الوند.. ما که بسی خوشحال میشیم تشریف بیارین البته این بار قله یخچال یا قزل ارسلان که ارزش فنی و ورزشی داشته باشه:دی