کاريزما

" ... و گاهی دیدن بعد کوهستان، از پایین پایتان تا جایی که دیگر چشم‌هایتان کار نمی‌کنند، و آن که همه چیز در ذهنتان جای نمی‌گیرد؛ یعنی کاریزمای کوهستان. ..."

...........................

اگر به فلسفه‌ی بوجود آمدن راه‌های متفاوت و مسیرهای ایجاد شده در کوهستان فکر کنم، آن چه می‌یابم شکی بوده که در دل کسی در مسیرش پیدا شده؛ پشت تپه‌ی آن‌ور رود و جای ناپیدایی را سری زده و پیش خود گفته نکند این راه...؟

.

شک بی پاسخ را مهلک‌ترین دردها برای صاحبش می‌دانم.

.

اما شاید این گم شدن و بیراهه رفتن بوده که راهی را ایجاد کرده؛ چقدر هول انگیز است که حتی به این فکر کنم آن چه در این کوهستان به اسم "راه" در آن طی طریق می‌کنم، اصلا روزی نبوده و بی‌‌راهه‌ای بوده و حاصل گم شدن کسی است در کوهستان.

.

شاید فلسفه‌ی آن که بیشتر به دنبال راه‌های از پیش تعیین شده و پاکوب‌های قدیمی می‌رویم، اطمینانی است که به فرجام آن‌ها در دل ما ایجاد می‌شود؛ ناخودآگاه یا خودآگاه، پیش خود آخر کار آن‌هایی را که به این راه رفته‌اند را مجسم می‌کنیم و آخر کار خود را هم همان‌جا می‌بینیم، بدون خطر.

.

این که راه‌ترین راه کوهستان کجاست و اصلا کدام راه، راه‌تر است و بین دو راه کدام یک را باید رفت و آن که شاید اصلا هیچ راهی نیست جز آن‌که به خاطر گم‌شدن کسانی در کوهستان و یا برای کنجکاویشان در آن بوجود آمده، بماند برای بعد. بماندی که از روی ندانستن است، نه برای بی‌ارتباطی موضوع. اما ببینید که گاهی در دو راهی کوهستان، کوهستان به شما چه عرضه می‌کند. گاهی هوس چیدن توت سفید آب‌داری که از درخت آن طرف رود، سنگین، آویزان شده، گاهی دیدن انتهای مسیری که در بلندا، از نظر گم می‌شود و گاهی دیدن بعد کوهستان از پایین پایتان تا جایی که دیگر چشم‌هایتان کار نمی‌کنند، و آن که  همه چیز در ذهنتان جای نمی‌گیرد؛ یعنی کاریزمای کوهستان.

.

واقعاً مطلب قابل تعمقی برایم نمود وقتی که یافتم آن چه گاه در پرتگاه‌های کوهستان و مه‌انگیزترین نقاط آن از آن‌ها تأثیر گرفته‌ام، جذبه‌ی روحانی چیزهایی بوده که به حقیقت آن‌ها تعمق نکردم و این بهمن بوده که مرا تا کجاها برده است.

.

نه، اصلا نمی‌گویم که همیشه بهمن‌ها و بیراهه‌ها ما را "گم" می‌کنند.

.

مرشد کوهستان کسی می‌تواند باشد که خودش و شما به راه‌بلد بودنش اذعان کنید و دیگر مهمتر آن که بیابید که کسی در "راه" است.

.

از خودم پرسیدم: "بیابید" یعنی چه؟

 

/ 2 نظر / 5 بازدید
محمد

* اگر آن بيراهه رفتن ها و گم شدن ها را، لازمه و یا مقدمه ی رسیدن به راه درست تصور کنیم، دیگر آنها بیراهه نیستند، گم شدنی در کار نیست، همه شان با هم می شوند راه درست...

ابوذر

یادته علی محمدی می گفت هر بار که میرید کوه باید فکر کنین واسه چی اومدین؟ می گفت شاید دلیلتون عوض شه، شاید یه دلیل دیگه پیدا کنین... هنوزم نمی تونم یه دلیل واضح واسه کوه رفتن پیدا کنم. فقط میفهمم یه چیزی هست که آدمو طرف قله می کشه... شاید هر چی در مورد کوه بنویسی تموم نشه. اگه به نتیجه برسیم غیر طبیعی تره...