گرده آلمانها

 

گرده‌ی آلمانها؛ مرداد 88

 

گرده‌ یعنی "یال سنگی".  یال حدفاصل دو درّه است در یک سمت کوه؛

چون آلمان‌ها اولین بار سال 1315 از این طریق "علم‌کوه" رو صعود کردند به این گرده میگن "گرده‌ی آلمان‌ها".

به گفته‌ای، سال 1355 اولین بار "لهستانی‌ها" گرده رو زمستان صعود کردند.

سال 63 تیم فدراسیون با نفرات زیاد، زمستان گرده رو صعود کرد.

 

روی گرده سنگنوردی جدّی وجود نداره؛ امّا مسیر جذابیه به نسبت مسیر سیاه‌سنگ‌ها..

قسمت‌‌های شاخص روی مسیر سه‌رکابی، دو رکابی و  تک رکابیه. خیلی‌جاها از مسیر طناب پلاستیکی هست یا اینکه فلش‌هایی روی سنگ‌ها کشیده شده تا مسیر گم نشه، امّا برای حمایت حتماً بردن یه طناب 30متری لازمه. شاخص ترین نقطه‌ی مسیر، عبور از کنار سنگ معروف "سماور"ه که سنگی به ظاهر معلقه که از علم‌چال به خوبی دیده میشه. در اکثر cruxهای مسیر میانی‌هایی قدیمی اعم از میخ و رول و فرند! و... پیدا میشه. ممکنه بعضی دهلیزای مسیر حتی توی ماه‌های تابستون پر از برف یا یخ باشن. اگر بخواین جانب احتیاط رو خوب رعایت کنین حتی شاید پیچ یخ هم نیاز باشه.

ارتفاع آغاز گرده، یعنی کمی اون‌طرف‌تر از گردنه‌ی شانه‌کوه به سمت شمال، حدود 4500 متره. گرده تا روی خط‌الرأس و 50 متری غرب قلّه‌ی 4850متریه علم‌کوه کشیده میشه. اگر به سمت غرب و قله‌های خرسان‌ سرازیر شین نیم ساعت طول نمی‌کشه که به جان‌پناه "خرسان" میرسین.

 

برای صعود از مسیر گرده، برنامه‌ی رایج اینه که:

 

یک روز ( 9ساعت) رودبارک تا علم‌چال،

صعود مسیر از طریق رفتن به گردنه‌ی شانه کوه و ادامه دادن به طرف گرده و صعود قلّه و بازگشت از مسیر سیاه‌سنگ‌ها به علم‌چال (8- 9 ساعت )

بازگشت به رودبارک

یعنی یه برنامه‌ی سه روزه که بهترین زمان اجراش به لحاظ کمبودن مشکلات آب و هوایی و ... مردادماه توصیه شده. بهتره تعداد نفرات بین ٢ تا ۶ نفر حداکثر باشن که سرعت پیمایش مسیر مناسب باشه.

 

کروکی مسیر رو میشه روی سایت همطناب پیدا کرد.

 

فایل GPS مسیر رو از اینجا دانلود کنید.

بعضی از عکس‌های برنامه اینجا قرار داده شده‌اند.

 

 

/ 1 نظر / 15 بازدید