کوهستان

دماوند غربی

طبق برنامه‌ی تقویم و تصمیم کمیته فنّی گروه، قرار بر این بود که جبهه‌ی دماوند امسال پسرها، غربی باشه. بعد از حرف‌ها و بحث‌های زیاد سر تعداد و ماشین گرفتن از پلور تا پارکینگ و ... روز چهارشنبه (16/5) 9 صبح، 29نفر با اتوبوس دانشگاه به سمت پلور رفتیم و ساعت 12:30 قرارگاه کوهنوردی پلور بودیم. برنامه‌ی بعدی رفتن تا پارکینگ بود که دوتا نیسان این 29 دانشجوی شریف رو تا پارکینگ کوهنوردان جبهه‌ی غربی رسوندن. ساعت 2:30 بود اگه اشتباه نکنم که رسیدیم و تا ناهار خوردیم و جمع و جور کردیم، ساعت 3:30 از پارکینگ حرکت کردیم. مسیر از پارکینگ تا پناهگاه سیمرغ پاکوب واضح و مشخصیه که روی بعضی سنگ‌های کنار مسیر هم فلش راهنما رنگ زده شده. پناهگاه از همون پارکینگ با سقف‌های شیب‌دارش و رنگ زردی که روش به کار رفته و به خصوص در نارنجیش خیلی خوب پیداس. مسیرهم تقریباً از روی یه یاله که به سیمرغ می‌رسه. اوایل مسیر هم یال سر و سامون که روش سنگ چین‌های منظمی قرار گرفته سمت راست مشخصه که محلی‌ها تا مدّت‌ها برای مشخص کردن محدوده‌ی چرا و مرتع دامشون ازونا استفاده می‌کردن و اعتقاد دارن یه غول یا یه کی مثله رستم! این سنگ چینارو قدیم روی این یال چیده!.. بگذریم..

 

به سمت سیمرغ

 

منظره‌ی فوق‌العاده زیبای پشت سر موقع صعود رو واقعاً نباید از دست داد؛ خط‌الرأس‌های ورارو تا چپکرو، گوینک(گاوینک، گونک)چال، نمک‌کوه‌سر،.. دشت لار، دشت داغ و سرداغ، قله‌ی مخروطی ناظر بزرگ (شکرلقاس)، حتی آزادکوه و خلنو،...

 

 

 

 

تاپناهگاه حدوداً 3 تا 4 ساعت بسته به سرعت و تعداد نفرات تیم زمان می‌بره که این

مسافت تقریباً 14 کیلومتری طی بشه. به پناهگاه که رسیدیم سریع چادرها رو برپا کردیم و آماده شدیم برای شام و استراحت. ضمناً یه تیم هم برای هم‌هوایی بهتر حدود یک ساعت بالای پناهگاه صعود کرد و برگشت. هوا خیلی خوب بود و هیچ مشکل آب و هوایی نداشتیم. آب یخچال غربی هم که هر چی از اول صبح بگذره گل‌آلود تر میشه سمت شرق پناهگاه قابل دسترسیه؛ منتهی تو شبای خیلی سرد یخ می‌زنه و باید حساب این مسأله رو کرد. یه چیز دیگه اینکه غیر از چندجا که اتفاقی آنتم میده، هیچ جای مشخصی تو جبهه‌ی غربی دماوند موبایل آنتن دهی نداره.

غیر از تیم ما تیمای دیگه هم تو پناهگاه زیاد بودن. کلاً مثه اینکه کم کم پرصعود ترین جبهه‌ی دماوند داره غربی میشه!، اگه یه اتوبان هم تا پارکینگ درست کنن دیگه فک کنم باید برای صعود به غربی وقت قبلی گرفت..

بیدار باش 5شنبه ساعت 3:30 بود. بالاخره تا بیدار شدیم و یه‌ذرّه صبحانه خوردیم راه افتادیم ساعت 5 شد. حرکت به سمت قلّه از یه یال سنگی می‌گذره که شکل این یال از بالای پناهگاه تا زیر قلّه مثله یه "ع" یا "4" مشخصّه. بعضی جاها این یال از کنار بخچال غربی و دیواره‌های کنار اون میگذره که باید دقّت کرد. ولی در کل پاکوب خیلی خیلی واضحه و اصلاً نیازی به راهنما و کروکی و .. نیست. صعود به قلّه با خوانندگی بنده و اجرای برنامه‌های متنوع توسّط این‌جانب و مرتضی روحی و.. 7 ساعت طول کشید که برای تیم 29 نفره به همراه ترافیک داخل پاکوب! زمان خوبیه.. شاید یه تیم 2 نفره بتونن 4 ساعته هم صعود کنن.

 

 

قله که رسیدیم بچه‌های تیم شمالی و شمال‌شرقی هم رسیدن و عکس گرفتیم و سرود و خوراکی و.. ساعت 1 1:15 از کاسه پایین اومدیم. GPS ارتفاع قله رو دور کاسه از 5602 تا 5628 نشون میده که قک کنم همون 5621 که جدیداً ارتفاع قلّه اعلام شده درست باشه.

 

 

فرود از قلّه شروع شد. یه کابوس بود برا بچه‌های تیم!. به خاطر کم آبی و بارش کم امسال و گرما، شن اسکی فرود که موقع رفت شما درست اون رو سمت چپتون می‌بینید خیلی جاها شسته شده و تقریباً دیگه نمیشه اسمش رو شن اسکی گذاشت! تیم چندین تیکه شد و هرکس با سرعت خودش و با هر زحمتی ارتفاع کم می‌کرد. بالاخره 2 ساعتیه سیمرغ بود که یه تیم مشخص جلو می‌رفت و یه تیم هم عقب‌تر با فاصله‌ی یه ساعت. سنگای وحشتناکی هرازگاهی از زیر پای بالایی‌ها ول می‌شد و نفس همه حبس می‌شد تا رد شه. خلاصه به هر ترتیب تیم اول ساعت 6:20 رسید و آخرین نفر از تیم عقبی هم 7:40 به سیمرغ رسید.

اوّل قرار نبود که از پارکینگ تا چال‌چال که تقریباً اوّل جادّه آسفالت سدّ لار میشه ماشین بگیریم. ولی چون بچه‌ها خیلی خسته بودن و ضمناً حال یکی از بچه‌ها موقع برگشت به شدّت بد شده بود؛ همه تصمیم گرفتیم که پول وانت رو تقبّل کنیم! و با نیسان برگردیم. واقعاً برگشتن مسیر پارکینگ تا پلور که تقریباً 5 - 6 ساعت طول میکشه به نظر من حماقته!. مسیری که همش از تو جادّه میگذره و هیچ ارزشی نداره از لحاظ کوهنوردی و ورزشی و فرهنگی! و .. . خلاصه اینکه فردا ساعت 8:30 بود که از پناهگاه راه افتادیم و 11:15 پارکینگ بودیم و ماشین‌ها دنبالمون اومدن و رسیدیم به اتوبوس دانشگاه و ناهاری رو گردنه‌ی امام‌زاده هاشم خوردیم و ... 6:30 بود که اتوبوس وارد شریف شد.

 

فایل GPS مسیر رو از این‌جا دانلود کنید.

 

نقطه

مختصات

پارکینگ

N35 57.513 E52 03.055

سیمرغ

N35 57.375 E52 04.948

قله

N35 57.275 E52 06.546

 

لینک صفحه